Jedną z podstawowych czynności jakimi zajmuje się rzeczoznawca samochodowy jest wycena oraz kosztorysowanie uszkodzeń pojazdu. Chociaż taki rzeczoznawca nie zajmuje się tylko ocenianiem szkód ale i również oceną techniczną i wartościową samochodów przeznaczonych na przykład na sprzedaż. Coraz więcej osób przed zakupem samochodu, często nawet spoza granic Polski, decyduje się na zatrudnienie rzeczoznawcy aby sprawdził i ocenił czy cena jest adekwatna do stanu technicznego pojazdu.
Ja, Łukasz Adamczuk, rzeczoznawca samochodowy Lublin, z miasta z województwa lubelskiego bardzo często dostaję zlecenia na wycenę samochodu z różnych części kraju. Ludzie przychodzą do mnie ponieważ bez fachowej wiedzy nie są w stanie prawidłowo ocenić stan techniczny. Dużo rzeczy jest często trudne do odkrycia przez laika ale po dogłębnym zbadaniu pojazdu okazuje się, że samochód ma znacznie zawyżoną cenę ewentualnie ma na tyle słaby stan techniczny, że nie posłuży za długo kupującemu. Taka praktyka staje się coraz bardziej popularna. Ludzie zaczynają chętniej sięgać po opinię specjalistów.
Rola kosztorysu
Wiemy jednak, że chyba jednak najczęstszym zadaniem rzeczoznawcy jest ocena powypadkowa. Jaka jest rola kosztorysu w tej sytuacji? A więc podczas gdy doszło do stłuczki, poszkodowany ma prawo do odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy. W tym celu osoba poszkodowana powinna najlepiej tego samego dnia, ewentualnie dzień po zdarzeniu, skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym sprawca ma wykupioną obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej.
Zgodnie z przepisami firma ubezpieczeniowa ma 30 dni od daty zgłoszenia na wypłatę odszkodowania. Ale zanim do tego dojdzie konieczne jest wykonanie kalkulacji strat czyli potrzebny jest kosztorys naprawy samochodu. W ciągu maksymalnie 7 dni od zgłoszenia firma ubezpieczeniowa musi zaproponować poszkodowanemu wycenę kosztów naprawy. I tutaj właśnie pojawia się zadanie dla rzeczoznawcy. Kontaktuje się on z pokrzywdzonym podczas kolizji w celu wykonania dokładnej i rzetelnej analizy powstałych szkód, a później wyceny ich wartości.
Często przy niewielkich zniszczeniach nie ma potrzeby osobistej wizyty rzeczoznawcy u poszkodowanego. Może on wykonać kosztorys na podstawie zdjęć co pozwala zaoszczędzić dużo czasu, dzięki czemu procedura odszkodowawcza zostaje przeprowadzona w dużo krótszym i sprawniejszym toku. I właśnie na tej podstawie ubezpieczalnia proponuje poszkodowanemu kosztorys naprawy. Taki kosztorys może zostać zaakceptowany lub odrzucony. Po otrzymaniu wyceny należy dobrze przeanalizować czy jest to kwota, która będzie w stanie pokryć ewentualne naprawy po stłuczce, kolizji czy wypadku.
Kosztorys i wycena kosztów naprawy
Omówimy sobie teraz techniczne kwestie kosztorysu i wyceny. Mamy dwie możliwości rozliczenia między poszkodowanym a firmą ubezpieczeniową. Pierwsza z nich to rozliczanie w modelu gotówkowym czyli poszkodowany otrzymuje pieniądze i może je przeznaczyć na naprawę samochodu. Jednak nie jest to obowiązek i może te pieniądze spożytkować w dowolny sposób. Drugi model to bezgotówkowe rozliczenie, czyli potocznie nazywane “na warsztat”. Tutaj poszkodowany ma za zadanie tylko odebrać samochód z naprawy. A wszelkie formalności i rozliczenia odbywają się bezpośrednio między ubezpieczycielem a warsztatem naprawczym.
Co powinien zawierać kosztorys:
- dane samochodu (numer rejestracyjny, marka samochodu, model, przebieg oraz rok produkcji)
- listę wraz z cenami części potrzebnych do usunięcia szkód
- spis czynności naprawczych wraz z określeniem ich ceny
- jeśli kosztorys jest przedstawiany do ubezpieczalni musimy zawrzeć dane warsztatu, który będzie zajmował się naprawą.
Zaniżanie wartości wyceny odszkodowania
Niestety częstą praktyką jest zaniżanie przez firmy ubezpieczeniowe wartości wyceny naprawy pojazdu. Licząc, że klienci po prostu przystaną na propozycję i sprawa zostanie szybko załatwiona. I nikt nie będzie starał się o nową, rzetelną kalkulację. Jest to błędna postawa. Warto zasięgnąć opinii innego rzeczoznawcy i w przypadku dużej różnicy w wycenach, odwołać się od przedstawionego przez ubezpieczalnię kosztorysu.